Bishop Joseph Galante, RIP

Bishop Joseph A. Galante, D.D., J.C.D. was born in Philadelphia and was ordained in 1964. He attended Lateran University in Rome, where he received his doctorate in canon law, and later the University of St. Thomas (Angelicum) in Rome, where he received his Master’s Degree in Spiritual Theology.

He served in the Archdiocese of Philadelphia until he was named by Pope John Paul II in December 1986 to be Undersecretary of the Congregation for Religious in Rome. He was a member of the Pontifical Council for Social Communications and chair of the United States Conference of Catholic Bishops’ Committee on Communications.

In October 1992 he was named Auxiliary Bishop of San Antonio, Texas. A year and a half later he was installed as Bishop of Beaumont, Texas. He became Coadjutor Bishop of Dallas in January 2000.

On April 30, 2004, Bishop Galante was installed as seventh bishop of the Diocese of Camden.

Bishop Galante retired on January 8, 2013. He entered into eternal life on May 25, 2019.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s