Monthly Archives: May 2019

Bishop Joseph Galante, RIP

Bishop Joseph A. Galante, D.D., J.C.D. was born in Philadelphia and was ordained in 1964. He attended Lateran University in Rome, where he received his doctorate in canon law, and later the University of St. Thomas (Angelicum) in Rome, where he received his Master’s Degree in Spiritual Theology.

He served in the Archdiocese of Philadelphia until he was named by Pope John Paul II in December 1986 to be Undersecretary of the Congregation for Religious in Rome. He was a member of the Pontifical Council for Social Communications and chair of the United States Conference of Catholic Bishops’ Committee on Communications.

In October 1992 he was named Auxiliary Bishop of San Antonio, Texas. A year and a half later he was installed as Bishop of Beaumont, Texas. He became Coadjutor Bishop of Dallas in January 2000.

On April 30, 2004, Bishop Galante was installed as seventh bishop of the Diocese of Camden.

Bishop Galante retired on January 8, 2013. He entered into eternal life on May 25, 2019.

Advertisements

New Austrian Provost

On April 9, 2019 the Augustinian Canons of Stift Herzogenburg in lower Austria elected Fr. Petrus Stockinger (37) to be their new Provost. In the world of Canons Regular some communities of canons are governed by Abbots. Others, like some Collegiate or Cathedral chapters, are governed by a Provost.

What is interesting for the purposes of this blog is that a Provost, who also enjoys the privilege of using pontificals, like an Abbot, also has the same heraldic privileges as an Abbot. These are, the black galero with black cords and twelve black tassels as well as the crozier with the sudarium attached. The armorial bearings of the newly-elected Provost are below.

Ad Multos Annos!